Xalen
7 perc elolvasni
05 Mar
05Mar


A karma fogalma sokak számára túlságosan is spirituálisnak tűnhet, de valójában egy olyan alapelvet jelent, amely segít a önmagunk megismerésében, feltérképezésében, megértésében, fejlődésében és a tudatosságunk kialakításában az ok okozat összefüggéseit kutatva.
A karma nem csupán a negatív tettek büntetéséről szóló tanítás, hanem az életünkben megtapasztalt hatások megértése a cselekedetek következményeit vizsgálva. A karma  nem másm mint maga a gyakorlati bemutatása Newton III. törvényének (hatás és ellenhatás).

Mit is jelent a karma a hétköznapi vonatkozásban?

Egy kedves ismerősömet idézve. " a karma rosszabb, mint egy keresztrejtvény. Ott legalább vannak kérdések és meghatározott számú négyzetek a megfejtéshez. Itt még a kérdést is neked kell feltenni, de ha elszúród megint a startvonalnál találod magad.

Mint ahogyan néhány sorral feljebb már említem a karma  Newton 3. törvényét, vagyis a kölcsönhatás törvényét mutatja be az életünk hétköznapi vonatkozásában. A karma nem más, mint a hatás és ellenhatás elve, amely szerint a cselekedeteink de még a gondolataink és, érzelmek is kölcsönhatásban vannak életünk eseményeivel, vagyis visszahatnak az életünkre. Egyszerűen fogalmazva: amit adunk, gondolunk, vagy érzünk azt kapjuk vissza. 

A sors a kölcsönhatás elve alapján működik, amit adunk, gondolunk, vagy érzünk azt kapjuk vissza.

A karma olyan akár egy tükör, visszamutat ránk, az erősségeinkre és a gyengeségeinkre egyaránt.
A karma nem csupán büntetésről vagy jutalmazásról szól, hanem arról, hogy megértsük és elfogadjuk a tetteink következményeit, és ami a legfontosabb, tanuljunk belőlük és próbáljuk formálni úgy a belső világunkat, hogy az pozitív hatással legyen a külsőre, hogy a (vissza)hatással elégedettek lehessünk.

Az önismeret segít abban is, hogy felismerjük, milyen változtatásokra van szükségünk magunkban ahhoz, hogy pozitívabb karmát hozzunk létre.


Karma és az önismeret kapcsolata

Az önismeret fontos része a karma megértésének. Ha tudjuk, hogy milyen tetteket hajtottunk végre, és milyen hatásokat váltottak ki másokban és önmagunkban, akkor jobban megérthetjük az életünkben zajló eseményeket.
Az önismeret segít abban is, hogy felismerjük, milyen változtatásokra van szükségünk magunkban ahhoz, hogy pozitívabb karmát hozzunk létre.

Példa: 

Egy ember kölcsön kért, de nem fizette vissza. Először még szándékában állt, de jöttek események, amik miatt a fizetés háttérbe került, vagy többnyire a sor végére, mindaddig, amig ez a hozzáállás természetessé nem vált. A körülményekre hivatkozva nyugtatta a lelkiismeretét, mindaddig, amig már az sem szólalt meg.

Nézzük meg, hogy ezzel az érzelmi,  gondolait és cselekedeti hozzáállással, nevezzük ezt mintának, miféle energiákat hívott be az életébe.

  • (pénz)hiány, félelem
    Attól tartott, hogy az az összeg visszafizetése komolyabb pénzhiányt jelent majd az életében, ezért várt a jobb körülményekre, amikor mindez valóra válhat.
  • hazugság
    A lelkiismerete és a kölcsönbe adó nyugtatására kitalált dolgokat, hogy időt nyerhessen a visszafizetésre.
  • visszaélés, becsapás
    A félelem és a hazugságok hálójában ezek az érzelmi, gondolati és cselekvési minták rögzültek, és a pénz(energiáihoz) tapadtak, ami azt eredményezte, hogy ő is megélte a korforgás részeként, hogy felé sem áramlik a pénz megfelelően.
  • (lelki) elnyomás
    A fentiek összefüggésében nézve, egyre nagyobb nyomás nehezedett rá és próbálta elnyomni magában a tartozással kapcsolatos kellemetlen érzéseket
  • kifogások, hárítások
    Majd lassan megszülettek a belső kifogások, hogy miért is természetes az, hogy nekem ezt az összeget nem kell visszafizetni, vagy legalábbis nem a kért határidőre....

Sorolhatnám még az energiavektorok sokaságát, amik visszahajtottak rá, és megnehezítették az életét.
De nézzük meg, csak ezt a néhány energialenyomatot, miféle lavinát indíthatott el nála.

  • anyagi bizonytalanság érzete, vagy megélése, 
  • jövőtől való félelem, 
  • kapcsolati problémák, 
  • stressz és ebből fakadó egészségügyi bajok, 
  • rejtett bűntudat
  • kevés önbecsülés, hiszen képtelen vagyok megoldani a problémákat...

Itt megállnék egy pillanatra, amit majd egy másik cikkben bővebben fejtenék ki.

Sokszor hallom, hogy gondolkodj pozitívam, azért történnek ezek veled, mert negatív vagy. NEM, nem ezért történek veled, hanem az érzelmeid miatt.
Ki akarna pl anyagi bizonytalanságban élni? Ki nem akarna egy anyagi jólétet magának. De mindezt 3 szinten kell energiával megtámogatni. A gondolataiban nem lehet a félelmeid csírája sem, hogy akarom, de nem bízom benne, mert jobb esetben a két energia kiüti egymást, vagy abban az irányban indul, amelyik erősebb vektorral bír.
Az érzelmeidet motiváció alatt kell tartanod, mert ez ad erőt a gondolati energiáidnak.
Ha pozitív érzelmid és gondolataid vannak, akkor a cselekvésed is pozitív lesz, ezért fontos, hogy ismerd meg magad, mik az érzelemi és gondolati buktatóid, ahol félrecsúszik a történet, hogy tényleg abban az irányban tudj elindulni, amire vágysz.

Ha azt érezzük, hogy az élet igazságtalan velünk,  tegyük fel a kérdést, miben döntöttem rosszul.


Folytassuk a történetet a példánk emberével. 

Ez az ember párkapcsolati, és munkahelyi problémákkal küzd. Hiába próbálkozik, mindig olyan kapcsolatai vannak, ahol becsapják, megcsalják, amelyben lelkileg sérül, pedig nagyon igyekszik a kedvébe tenni a szeretett személynek/személyeknek, de akkor is kisiklik az élete.
Miért teszik ezt velem, miért bánik velem így a sors, mit tettem hogy ezt kapom?.. panaszkodik. 

A munkahelyen, de még az ismerősei körében is folyton csak kihasználják. Ha fizetésemelésről van szó a sor végén találja magát, és akkor sem kapja azt az összeget, ami szerinte a munkája és hozzáállása miatt megilletné.
Tudja, érzi, hogy az indoklások mindkét oldalról párkapcsolat, munkahely csak kifogások hálója. Nehezíti az életét, hogy legyen az család, vagy környezet, valahol ott sem találja meg a hangot, mintha beragadt volna egy üvegfal mögé.

Nem a karma adja a nehézségeket, hanem mi magunk, a nem megfelelő döntéseinkkel.


Az első kérdés valóban az, hogy miért történnek vele ezek a dolgok, hiszen látszólag ó az aki mindent megtesz azért, hogy a dolgok jól alakulójának.

A beszélgetések során a jellemjegyek kezdenek kirajzolódni, és a sok héj eltávolítása után már látjuk az összefüggéseket, ha nem is a pontos szituációt, de az értékrendet tekintve igen, feltárul a valóság.

A valóság értelmezéséhez nézzük meg a fentebb említett összefüggéseket.


  • a (pénz)hiány a helytelen gondolkodás energiának köszönhetően életre kel. A példát tekintve, a pénzhiány mechanizmusa akkor indult el, amikor félve, a pénzösszeg vissza nem töltődésétől úgy döntött, nem fizeti ki a számlá.
    Ezzel megbillent az energia egyensúlya. Mivel az energia a nyugvó pontot keresi, ezért a mérleg másik serpenyőjébe is belekerült az adóság energiája, vagyis ő sem kapta meg az őt megillető összegeket és valóban bekövetkezett amitől tartott  és  így az élet a pénz oldalán számára is megteremtette a hiány állapotot
    A helytelen gondolkodás, újabb nemkívánatos energiákat keltettel életre.

  • a hazugság energiája, ahogy magának is és másoknak is valótlan dolgot állított a pénz visszafizetését illetően,  visszatükröződve ezzel ő is szembesült, és megnehezítette az  életét.
     
  •  a visszaélés és becsapás erői, amit szintén ő indított útnak, vissza tért hozzá tapasztalatként, hogy visszaélnek a bizalmával, és becsapják.

  • amikor elnyomta a lelkiismeretét, ő is megtapasztalta a lelki nyomást, ami a külvilágból nehezedett rá, mint az őt körülvevő háládatlan emberek sokaságát, akik visszaélnek a jóságával.

  • amikor ő kifogásokkal hárította el a kötelezettségeit, a sors szembesítette az élete folyamán hasonló hatásokkal, melyből érezhette, hogy nem vállalják fel a tetteikért a következményeket, hanem inkább elsunnyogják azt, ahogyan ő is tette.

Sosem késő megállítani a rossz karmát


Mennél többször került ilyen helyzetbe, annál erőteljesebben mutatta a karma az utat, és kapta a "hiány, hazugság, visszaélés, becsapás, lelkinyomás, kifogás " stb kellemetlen leckéit mindaddig, míg meg nem értette a félelmeiből fakadó helytelen gondolkodás és cselekvésének energetikai törvényét, azaz ok-okozat = következményét.


Sosem késő megállítani a rossz karmát

Szeretném megjegyezni, hogy a kiemelt példa fontossága nem abban rejlik, hogy valaki kölcsönkért, és nem fizette meg, hanem a mögötte húzódó jellemprofilból, aminek a visszatükröződése megmutatkozik az illető életében.
A tartozás ki nem egyenlítése is már ennek a hibás profilnak az eredménye, és mivel ez egy tudatalatti mechanizmus, nem érti miért bünteti őt a sors. 

A karma nem büntet, csak tanít, és amikor megértjük a saját profilunkat, ami kellő önismeret nélkül mondhatni lehetetlen, meglátjuk az összefüggéseket, és jöhet annak megformálása.


Karma és az önfejlesztés kapcsolata

Az önfejlesztés egy másik fontos aspektusa a karmának. Amikor már megértettük, hogy cselekedeteink miként hatnak, és azok hogyan csatolódnak vissza hozzánk az önfejlesztés eszközei a segítségünkre sietnek.
Az önfejlesztés során olyan készségeket és tulajdonságokat fejleszthetünk ki,  amelyek 
(már a születésünk óta jelen vannak ugyan, de a helytelen minta, és az általuk generált szintén rossz tapasztalások felülírják azt)
segítenek, hogy egy jobb és kiegyensúlyozott életet éljünk.


Az önfejlesztés során olyan készségeket és tulajdonságokat fejleszthetünk ki,  amelyek hozzásegítenek egy kiegyensúlyozott élethez.


Példa: 

Maradjunk az előző esetnél. Miután feltárulnak a profilhibákat, megértettük az összefüggéseket, elfogadtunk önmagunk reakciót, mert megértettük annak valódi okát. (az elfogadás egy fontos része a fejlődésnek, mert akkor tudunk csak őszinték lenni magunkhoz.)

A fenti példa tükrében nézzük meg, mi is volt mindezek hátterében.

  • félelem egy hiánymechanizmust indított el, ebben az esetben egy " kóros takarékossági" programot, ami a pénz visszatartására ösztönöz, ezzel megteremtve a valóságos hiány létrejöttét.
    Ez a fajta hibás elmélet a pénz áramlását megakadályozta, így útját állta a befelé áramlásnak is.

  • másodlagos ok az önértékelési problémából adódó önbizalomhiány, ami azt sugallja, hogy nem képes megteremteni a szükséges javakat, és ez újra generálja a félelmeket.


Az igazi munka most kezdődik, az önértékelés, önbizalom megerősítésével. 


A félelmeinket az önmagunkba vetet hit tudja semlegesíteni.

A félelmeinket az önmagunkba vetet hit tudja semlegesíteni.
Nem egyszerű feladat, mert az ösztönösen mindig bekapcsol a régi viselkedési minta.


Ezt csak módszeresen, tudatosan és csak lépésről lépésre lehet "felülírni".
A jó hír az, hogy minden sikeres lépéssel, a világ is változni fog felénk, és a pozitív visszacsatolások oldják a félelmeinket, és növelik az önbizalmunkat.
Mint ahogy látjuk ez a spirál már felfelé vezet.
A pozitív ismétlődő folyamatok megváltoztatják a jelen valóságát, és egy élhető világot kapunk cserébe.

Amikor már tudatosan a céljainkért dolgozunk, tovább finomítjuk, erősítjük, a képességeinket, hogy egy magasabb életminőségre kapcsolhassunk.




Összegzés: 

A karma nem egy misztikus fogalom, hanem egy olyan elv, amely segíthet az önismeretben és az önfejlesztésben, ha képesek vagyunk megérteni az üzenetét.
Ha figyelembe vesszük tetteink következményeit és készen állunk tanulni belőlük, képesek vagyunk pozitív változásokat elérni az életünkben.
Az önismeret és az önfejlesztés révén jobban megérthetjük a karma működését, és tudatosan alakíthatjuk jövőnket egy jobb irányba.

 




Vendégek "beszólásai"


A karma

pont, mint a WIFI jelszó, csak miután letiltott a rendszer, jut eszedbe, hogy mi is volt az igazi kombináció

Az önfejlesztés

 olyan, mint a folyamatosan frissülő szoftver, soha nem érzed, hogy valóban elérte az 'optimalizált' állapotot, és mindig jön egy letöltésre váró újabb változat


Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.