Xalen
2 perc elolvasni
09 Mar
09Mar

Régi korok bölcsessége és a mai kor emberének gondolatai


Amikor a karma szót halljuk, sokunknak azonnal a félelem, a megváltoztathatatlan sors és a büntetés gondolatai jutnak eszünkbe.  Ez a szó, amely mélyen gyökerezik az ősi keleti filozófiákban, ma is nagy hatással van arra, ahogyan látjuk az életet, a döntéseinket és azok következményeit. De vajon hogyan értelmezte a karma fogalmát a régi és a mostani kor embere?


A  karma és a régi korok bölcsessége

Hajdanán a karma fogalma egy mélyreható, spirituális teória volt, ami az ok és okozat, a tettek és következmények összefüggését írta le.
Az ősi tanítások szerint minden cselekedetünk hatással van a jövőnkre, nem csak az aktuális életünkben, hanem a reinkarnációk során átívelően is.
Ez a nézet nemcsak egy egyszerű büntetési mechanizmust jelentett, hanem egy lehetőséget is az egyén fejlődésére és spirituális előrehaladására.
A karma itt nem a félelmet akarta életre kelteni, hanem egy törvényszerűségre felhívni a figyelmet, amely lehetőséget ad arra, hogy fejlődhessünk.

a régmúltban a karma fogalma egy mélyreható, spirituális teória volt, ami az ok és okozat, a tettek és következmények összefüggését írta le.

A  karma és mai kor embere 

A mai emberek gondolkodásában a karma elvesztette a mélyebb, spirituális jelentéseit. Sokak számára a karma inkább egyfajta univerzális igazságszolgáltatási rendszer, ami jutalmazza a jókat és bünteti a rosszakat.
A karma ebben a megvilágításban valamiféle megváltoztathatatlan sorsot jelent, ami félelemmel tölti el az embert. Aggódás attól, hogy minden rossz cselekedetünkért valamikor, valahol meg kell fizetnünk. 

A mai emberek gondolkodásában a karma elvesztette a mélyebb, spirituális jelentéseit. Sokak számára a karma inkább egyfajta univerzális igazságszolgáltatási rendszer, ami jutalmazza a jókat és bünteti a rosszakat.

Az összefüggések megértése

De vajon lehetséges-e, hogy mindkét nézetben van valami igazság? A régi bölcsességek és a mai ember gondolatai között egy híd építhető, ha megértjük, hogy a karma nem csupán egy büntető eszköz, hanem egy tanulási folyamat is.
A karma által megélt "büntetések" valójában lehetőségek lehetnek a fejlődésre, az önmagunk megismerésére és arra, hogy jobban megértsük a cselekedeteink következményeit.
A félelem, amit sokan éreznek a karma kapcsán, valójában egy figyelmeztető jel (akár a közlekedési táblák) arra, hogy elgondolkodjunk cselekedeteink hatásain.
Nem a sorsunk megváltoztathatatlanságát kellene látnunk benne, hanem azt a lehetőséget, hogy jobb döntéseket hozzunk, és így pozitív irányba változtassuk meg a jövőnket.

a karma bölcsessége arra tanít minket, hogy minden tettünknek következménye, nem pedig büntetése van.

Következtetés

A karma, akár az ősi bölcsességek, akár a mai ember nézőpontjából közelítjük meg, egy mélyreható és összetett fogalom, amely arra tanít minket, hogy minden tettünknek következménye, nem pedig büntetése van.
Lehetőség arra, hogy tükröt tartson elénk, és segítsen felismerni, ahogyan gondolkodunk, érzünk , cselekszünk, és ezáltal hatással vagyunk a saját életünkre és a körülöttünk lévő világra.
A karma nem csak a sors vagy büntetés "törvénye" hanem egy út az önismerethez, az önfejlesztéshez és végül egy boldogabb, teljesebb élethez.
Az igazi kihívás talán nem is a karma törvényeinek megértése, hanem az, hogy miként alkalmazzuk ezeket a bölcsességeket a mindennapi életünkben.



AZ ÖNISMERET ÚTVESZTŐI – A KARMA VILÁGA
címmel induló blogsorozat egy betekintést nyújt a karma valódi értelmezésébe, hogy egy általa egy minőségi életet élhessünk.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.