2 perc elolvasni
16 Apr

 Mi az igazság a Morals and Dogma című könyv körül?

Albert Pike neve köré évtizedek óta titokzatosság és viták szövődnek. A 19. századi amerikai szabadkőműves gondolkodó legismertebb műve, a Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry (1871) sokak szerint rejtett tanokat, titkos üzeneteket és világhatalmi terveket tartalmaz. A legismertebb állítás, hogy Pike ebben a művében vagy egy kapcsolódó levélben "megjósolta" mindhárom világháborút. De vajon mi az igazság?

A cím magyarul így hangzik:„Az Ősi és Elfogadott Skót Rítus erkölcsi tanai és dogmái a Szabadkőművességben”

  • Morals = erkölcsi tanok, erkölcsök
  • Dogma = tanítás, hittétel, dogma
  • Ancient and Accepted Scottish Rite = Ősi és Elfogadott Skót Rítus (a szabadkőművesség egyik fő irányzata, amely 33 fokozatból áll)
  • Freemasonry = Szabadkőművesség

A három világháborús levél mítosza

A legenda szerint Pike 1871-ben levelet írt Giuseppe Mazzini olasz forradalmárnak, amelyben a későbbi világháborúk pontos forgatókönyvét vázolta fel. A levél szerint:

  • az első világháború célja Oroszország meggyengítése, majd kommunista átalakítása;
  • a második világháború a fasizmus és cionizmus összeütközése;
  • a harmadik világháború az iszlám világ és a nyugati kultúra konfliktusa lesz.

Ez a levél rendkívül meggyőzően hangzik – egy gond van vele: soha nem bizonyosodott be a hitelessége. Nem található meg semmilyen hivatalos levéltárban, és az első ismert említése csak 1949-ből származik, William Guy Carr összeesküvés-elmeleti szerző tollából.


Mi szerepel valójában a Morals and Dogma című könyvben?

A Morals and Dogma nem politikai kiáltvány vagy jóslatok gyűjteménye, hanem egy filozófiai és spirituális beavatási könyv. A 32 szabadkőműves fokozat szimbolikáján keresztül a szerző erkölcsi, mitológiai és univerzális igazságokat kutat.

Pike gyakran használ metaforikus nyelvet, amelyet könnyű tévesen értelmezni. Az egyik legtöbbet vitatott részben "Lucifert" említi, de nem a keresztény értelemben vett gonosz alakról van szó, hanem a "fényhozó" szimbolikus figurájáról, aki az emberi tudatosság felébresztője. Ezt a szimbolikát sokan kiragadták és átértelmezték.


Miért hiszik el mégis olyan sokan?

  1. Titokzatosság: A szabadkőművesség zárt jellege és szimbolikus nyelvezete táptalajt ad az összeesküvés-elméleteknek.
  2. Mintázatszeretet: Az emberek hajlamosak összefüggéseket keresni a múlt eseményei és a jelen valósága között.
  3. Pike tekintélye: Mivel művelt, komplex gondolkodású ember volt, nevét gyakran "hivatkozási alapként" használják olyan állításoknál, amelyekhez semmi köze.

Összegzés: Több, mint legenda

Albert Pike valóban egy komplex, spirituális rendszert tárt fel a Morals and Dogma lapjain, de nem volt jós és nem volt gonosz zseniként világhatalmi terveket szövögető mesterelme. A könyve arra buzdít, hogy gondolkodjunk, vizsgáljuk meg értékeinket, és törekedjünk a magasabb erkölcsi és szellemi rend elérésére.A világháborús jóslat csupán egy modern kori mítosszá vált összeesküvés, amely több mindent elárul a félelmeinkről, mint magáról a szerzőről.


Ha tetszett ez az írás, oszd meg azokkal, akik szeretnek a felszín mögé nézni.

További részletek hamarosan a Morals and Dogma fokozatainak spirituális útvonaláról is!