Ahogyan azt egy előző cikkben már említettem, a karma Newton harmadik törvényét, azaz a kölcsönhatás törvényét mutatja be az életünk mindennapi aspektusaira vonatkozóan. Egyszerűen fogalmazva, a karma nem más, mint a hatás és ellenhatás elve: minden gondolatunk, érzésünk és cselekedetünk hatással van az életünkre, s azok visszahatnak ránk.
A karma nem csupán egyet jelent a büntetéssel vagy a jutalommal. Célja, hogy megértsük a tetteink következményeit, tanuljunk belőlük, és tudatosan alakítsuk a belső világunkat, hogy az pozitív hatással legyen a külső valóságunkra. Ha tudatosan formáljuk a gondolatainkat és érzéseinket, az visszatükröződik az életünk eseményeiben is.
Egy fiatal férfi keresett fel tanácsért, mert évek óta ugyanazokkal a problémákkal küzdött, bármennyire is próbált változtatni az életén. A párkapcsolataiban mindig olyan személyekbe botlott, akik becsapták, megcsalták, kihasználták az érzelmeit. Hiába igyekezett minden tőle telhetőt megtenni a szeretett személyek boldogságáért, kapcsolatai rendre kudarcba fulladtak. Ugyanez a minta megjelent a munkahelyén is: mindig ő volt az, akitől a legtöbbet várták, de ha előléptetésről vagy fizetésemelésről volt szó, mindig a sor végén találta magát.
Egyre többször tett fel magának kérdéseket: Miért teszik ezt velem? Miért bánik velem így a sors? Mit tettem, hogy ezt kapom? Ahogy beszélgettünk, egy régi emlék tört felszínre benne, amely végül megvilágította a karmikus összefüggéseket.
Néhány évvel ezelőtt pénzre volt szüksége, ezért kölcsönt kért a testvérétől. Bár kezdetben szándékában állt visszafizetni, az élet különböző fordulatai miatt egyre hátérbe szorult a tartozás. Idővel megszokta, hogy halogatja a visszafizetést. Ahhoz, hogy elkerülje a szembesülést, kifogásokat keresett, apró hazugságokba menekült, végül pedig már önmaga is elhitte, hogy a tartozás visszafizetése nem annyira fontos.
Az energiák azonban nem tűntek el, csupán más formában csapódtak vissza az életében:
A karmikus energia visszatért hozzá: munkahelyi és párkapcsolati élete sorozatos igazságtalanságokkal, elutasításokkal és becsapásokkal volt tele. Mindez nem büntetés volt, hanem egy tökéletes tükör, amely visszamutatta neki a saját, korábban elindított energiáit.
Ha visszanézünk a férfi életére, felismerhető a minta. Ő maga is hasonló helyzeteket generált a múltban, talán észrevétlenül is. Lehet, hogy korábban ő sem mindig tartotta be az ígéreteit, halogatta a fontos döntéseket, vagy olyan helyzetekbe sodorta magát, ahol nem vállalta a felelősséget. Ezek az apró döntések most az életében visszatükröződnek.
Szeretném megjegyezni, hogy a kiemelt példa fontossága nem abban rejlik, hogy valaki kölcsönkért, és nem fizette meg, hanem a mögötte húzódó jellemprofilból, aminek a visszatükröződése megmutatkozik az illető életében.
A tartozás ki nem egyenlítése is már ennek a hibás profilnak az eredménye, és mivel ez egy tudatalatti mechanizmus, nem érti miért bünteti őt a sors. A karma nem büntet, csak tanít, és amikor megértjük a saját profilunkat, ami kellő önismeret nélkül mondhatni lehetetlen, meglátjuk az összefüggéseket, és jöhet annak megformálása.
Minél többször került ilyen helyzetbe, annál erőteljesebben mutatta a karma az utat, és kapta a "hiány, hazugság, visszaélés, becsapás, lelkinyomás, kifogás " stb kellemetlen leckéit mindaddig, míg meg nem értette a félelmeiből fakadó helytelen gondolkodás és cselekvésének energetikai törvényét, azaz ok-okozat = következményét.
A karma nem büntetés, hanem tanító erő. Amint felismerjük a múltbeli hibáinkat, és tudatosan más irányba tereljük az energiánkat, az életünk is változni kezd.
Az önfejlesztés egy másik fontos aspektusa a karmának. Amikor már megértettük, hogy cselekedeteink miként hatnak, és azok hogyan csatolódnak vissza hozzánk az önfejlesztés eszközei a segítségünkre sietnek.
Az önfejlesztés során olyan készségeket és tulajdonságokat fejleszthetünk ki, amelyek - már a születésünk óta jelen vannak ugyan, de a helytelen minta, és az általuk generált szintén rossz tapasztalások felülírják azt - segítenek, hogy egy jobb és kiegyensúlyozott életet éljünk.
Miután feltárulnak a profilhibákat, megértettük az összefüggéseket, elfogadtunk önmagunk reakciót, mert megértettük annak valódi okát. (az elfogadás egy fontos része a fejlődésnek, mert akkor tudunk csak őszinték lenni magunkhoz.)A fenti példa tükrében nézzük meg, mi is volt mindezek hátterében.
A félelmeinket az önmagunkba vetet hit tudja semlegesíteni.
Nem egyszerű feladat, mert az ösztönösen mindig bekapcsol a régi viselkedési minta.
Ezt csak módszeresen, tudatosan és csak lépésről lépésre lehet "felülírni".
A jó hír az, hogy minden sikeres lépéssel, a világ is változni fog felénk, és a pozitív visszacsatolások oldják a félelmeinket, és növelik az önbizalmunkat.
Mint ahogy látjuk ez a spirál már felfelé vezet.
A pozitív ismétlődő folyamatok megváltoztatják a jelen valóságát, és egy élhető világot kapunk cserébe. Amikor már tudatosan a céljainkért dolgozunk, tovább finomítjuk, erősítjük, a képességeinket, hogy egy magasabb életminőségre kapcsolhassunk.
A karma nem büntetés, hanem egyensúlyra törekvő energia. Ha felismerjük a múltbeli döntéseink hatását, és változtatunk a hozzáállásunkon, akkor az életünk is más irányba fordul. A férfi számára a kulcs a tudatos jelenlét és a felelősségvállalás – így képes lesz kikerülni az üvegfal mögül, és végre egyensúlyba hozni az életét.