Sokat beszélünk a nárcisztikus személyiségről, de ritkán vizsgáljuk azt, aki mindezt elviseli, tűri, magyazázatot keres rá, reményt érez, és mégis marad. De vajon miért olyan nehezü elhagyni egy bántalmazó kapcsolatot? Mi tart bent valakit egy ilyen dinamikában? A következő sorokban most nem a nárcisztikust vizsgáljuk, hanem azt, aki valami mélyebb, belső hiedelem miatt nem tud szabadulni.
Mi tartja őket ott? És miért hívják ezt még mindig „szerelemnek”?
Egy nárcisztikus kapcsolat nemcsak a testet, hanem a lelket is megköti. A bizonytalanság, a szeretet morzsái utáni vágy, az elismerés utáni éhség olyan mélyre hatolhat, hogy már nem látsz tisztán. Nem a jelen pillanatot éled, hanem egy belső mesevilágot, amelyben az a remény hajt, hogy egyszer majd jobb lesz. A kapcsolat egyfajta identitássá válik.
Sokan olyan gyermekkorból jönnek, ahol a szeretet feltételekhez volt kötve: ha jó vagy, ha megfelelsz, ha elég vagy. Ez a minta később is ismétlődik, csak már nem a szülő, hanem a társ előtt kívánunk bizonyítani. A feltételes szeretet mintája erősebb lehet, mint a realitás érzete.
A nárcisztikus kapcsolat jellemzője a ciklikusság: bántás, manipuláció, majd bocsánatkérés, kedvesség Ez az érzelmi hullámvasút valójában függőséget okoz – a ritka, de annál intenzívebb „jutalom” (egy kedves szó, egy meghitt pillanat) újra és újra reményt ad.
A lélek azt suttogja: „ha most még maradok, talán megjavul...”, látod, mégis szeret!”
Ez azonban csak illúzó. A fájdalom és remény ördögi körbe zár, amiből nehezebb kilépni, mint hinnéd.
A nárcisztikus kapcsolatban gyakran alakul ki bizonytalan kötődés. Ez azt jelenti, hogy a partner egyszer közel húz, másszor eltaszít. Ez a hullámzás kötődési traumákat aktiválhat, és éppen ezért lesz a kapcsolat még intenzívebb, még nehezebben elengedhető.
Sokan inkább választják a jól ismert fájdalmat, mint az ismeretlen szabadságot. Mert ott legalább tudják, mire számíthatnak.
És közben mélyen belül azt érzik: „ez egy másik kapcsolatban is lesz majd” – és megpróbál jobban megfelelni az alamizsnáért.
Sokan a kapcsolat elején tapasztalt kedvességre, figyelmességre emlékeznek, és ezt várják vissza. Azonban amit ma kapsz, az már nem az. Ez csak egy emlék, amit te ruházol fel szeretettel. Az érzelem, amit átélsz, nem a jelen pillanatra, hanem a múltbeli idealizált pillanatra irányul.
Miért nem látjuk ezt? Mert szeretni akarunk. Mert hinni akarunk abban, hogy akihez ragaszkodunk, az viszont szeret. És mert gyakran összekeverjük a szenvedést az odaadással.
A szeretet nem fájdalom. Nem kontroll. Nem manipuláció.
A valódi szeretet: szabadság. Tisztelet. Elfogadás.
Az első lépés az önismeret. A felismerés, hogy amit átélsz, nem szeretet, hanem lélektani kötődési minta. A második lépés a segítségkérés: szakember, önismereti munka, támogató közeg. És végül: a bátorság, hogy elhidd, van élet ezen túl is. Egy teljesebb, őszintébb, szabadabb élet.
Tudd: nem vagy egyedül. És van kiút.✨ Ha szeretnéd jobban megérteni a saját mintáidat, és új alapokra helyezni az önszeretetet, keress bátran.
👉 A következő időszakban erről is szó lesz a LélekTér-Kép oldalán.