Xalen
2 perc elolvasni
28 Jan
28Jan

Néhány gondolat még az előző bejegyzéshez.

„Minden gyermek, aki hisz magában, mögötte áll valaki, aki először hitt benne.” 

Amikor először találkoztam ezzel a mondattal, hirtelen megálltam. Magamba néztem, és azt kérdeztem: vajon az én életemben ki volt az, aki először hitt bennem? A válasz nem volt egyértelmű. Nem azért, mert nem kaptam támogatást, hanem mert sokáig nem láttam, hogy a külső biztatás mit is jelenthet valójában.

Gyermekként gyakran voltam bizonytalan, kételkedtem magamban. Előfordult, hogy a kritikák jobban elérték a lelkem, mint a dicséretek. Mégis, valahol mélyen, volt egy apró hang, amely azt suttogta: „Képes vagy rá.” De mi van azokkal, akik ezt a hangot sosem hallották gyermekként? Akiknek azt mondták, hogy „nem vagy elég jó” vagy „úgysem sikerül”?

A támogató szó ereje

Támogató szó ereje

Felnőttként egyre inkább hiszek abban, hogy a gyermekek számára a hit és a támogatás nem luxus, hanem szükséglet. A legfontosabb pillanatokban – egy rajz bemutatásánál, egy iskolai projekt leadásánál vagy egy sportversenyen – sokszor nem is a konkrét eredmény számít, hanem az, hogy valaki szurkoljon nekik.

Ha egy gyerek úgy érzi, hogy van valaki, aki mögötte áll, könnyebb lesz bátornak lennie, esetleg hibáznia, és újra megpróbálnia. Ez a hit olyan, mint egy erős alap, amelyre az önbizalom és az önálló döntések képessége épülhet.

Amikor nincs támogatás

A szülői támogatás hiánya

A legmeghatóbb kommenteket mindig azok írják, akik gyermekként nem kapták meg ezt a támogatást. Egy mondat különösen megmaradt bennem:

„Bennem sosem hittek, de ez nem akadályozott meg abban, hogy magamat felépítsem.

”Ez a mondat rávilágít arra, hogy a belső erőt mindenki megtalálhatja magában, még akkor is, ha nem áll mögötte egy támogató közeg. Ugyanakkor az önbizalom és a motiváció ilyen módon való kialakítása hosszabb és nehezebb út. Gyakran magunkban kell újraépíteni azt, amit mások gyermekként leromboltak.

Hogyan támogathatjuk a gyermekeinket?

Hogyan támogathatjuk a gyermekeinket?

Szülőként, nevelőként vagy barátként talán nem is gondoljuk, mekkora jelentősége van egy-egy dicsérő szónak vagy támogató gesztusnak. Az én tanulságom az, hogy:

  1. Higgyünk bennük: Még akkor is, ha néha kételkednek magukban.
  2. Mutassuk meg, hogy a hibázás nem szégyen, hanem sokszor egy velejáró tényező: Nem az a fontos, hogy mindig nyerjenek, hanem hogy tanuljanak a folyamatból.
  3. Legyünk ott a kritikus pillanatokban: Egy bátorító szó vagy egy kedves mosoly sokkal többet jelenthet, mint gondolnánk.

Mit tanultam?

A szülői támogatás ereje

Gyermekként talán nem mindig éreztem, hogy hisznek bennem, de felnőttként rájöttem, hogy ennek ellenére képes vagyok hinni magamban. És ez az a hit, amit tovább akarok adni – gyermekeimnek, barátaimnak, és azoknak, akiknek szükségük van rá. Mert mindenki megérdemli, hogy érezze: „Valaki hisz bennem.”


Hívj most!